روزانه مسافران زیادی به دلایل مختلفی مانند مشکلات پزشکی، تغییر برنامه سفر یا اتفاقات ناخواسته دیگر مجبور می شود بلیط هواپیما که خریداری کرده اند را کنسل کنند. معمولاً هر شرکت هواپیمایی، قوانین و مقررات مخصوص به خود را در این زمینه دارد که اکثر مسافران از آن بی اطلاع هستند. حتی کنسلی بعضی بلیط ها در شرایط خاصی با سوخت شدن کل مبلغ بلیط همراه است.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما چقدر است؟

بطور کلی، کنسلی بلیط هواپیما با جریمه همراه است. یعنی اگر شما بعد از صدور بلیط به هر دلیلی امکان استفاده از پرواز را نداشته باشید، استرداد وجه با کسر مبلغی تحت عنوان جریمه همراه خواهد بود. میزان جریمه کنسلی هم به 4 عامل زیر بستگی دارد:

نوع بلیط (سیستمی یا چارتر)

ایرلاین برگزار کننده یا شرکت چارترکننده

شناسه نرخی

زمان استرداد بلیط

شناسه نرخی یا کلاس نرخی بلیط هواپیما یک کد انگلیسی چند رقمی است که بر روی بلیط درج می شود و میزان بار مجاز داخل کابین، بار داخل انبار هواپیما و جریمه کنسلی بلیط را مشخص می کند. قوانین هر شناسه نیز متفاوت است؛ بطور مثال اگر بلیطی را با شناسه نرخی V یا U از هواپیمایی کاسپین رزرو کرده باشید، نمی توانید بلیط را کنسل کنید و در صورت عدم استفاده از پرواز، تمام مبلغ پرداختی شما سوخت می شود.

علاوه بر این، زمانی هم که درخواست کنسلی بلیط هواپیما می دهید بر میزان جریمه تاثیرگذار است؛ بطوریکه هر چقدر به زمان پرواز نزدیک تر شوید، جریمه کنسلی بلیط هم بیشتر می شود. مثلا اگر دو ساعت مانده به پرواز بلیط خود را کنسل کنید نسبت به زمانی که 2 روز مانده به آن درخواست کنسلی می دهید، میزان جریمه بیشتر خواهد بود.

اما 2 عامل دیگر که بر میزان جریمه کنسلی بلیط هواپیما اثر می گذارند، نوع بلیط (سیستمی یا چارتر) و ایرلاین برگزار کننده یا شرکت چارترکننده هستند که نسبت به عوامل قبلی مهم ترند و توضیحات مفصل تری هم دارند. بنابراین ادامه مطلب را از دست ندهید.

شرایط کنسلی بلیط هواپیما سیستمی

بلیط سیستمی، بلیطی است که به وسیله شرکت هواپیمایی برگزارکننده پرواز به فروش می رسد. این بلیط ها، قوانین کنسلی آسان تری نسبت به بقیه بلیط ها دارند و جریمه کنسلی آن ها نیز کمتر است. هر ایرلاین یک جدول کنسلی مخصوص به خود دارد و شما در صورت درخواست کنسلی بلیط هواپیما، براساس شناسه نرخی بلیط و میزان ساعات باقی مانده تا پرواز، می توانید بخشی از مبلغ بلیط را پس بگیرید.

میزان جریمه کنسلی شرکت های هواپیمایی مختلف

اگر به شناسه نرخی بلیط دسترسی دارید، با مراجعه به صفحه قوانین استرداد پرواز داخلی می توانید میزان دقیق جریمه کنسلی بلیط خود را مشاهده کنید. درغیراینصورت، حداقل و حداکثر جریمه کنسلی بلیط هواپیما تمامی ایرلاین های داخلی به صورت زیر است.

ایرلاین میزان جریمه کنسلی

هواپیمایی ماهان بین 30 تا 60 درصد

هواپیمایی ایران ایرتور بین 20 تا 60 درصد

هواپیمایی آتا از 10 تا 100 درصد (شناسه نرخی X و U: صد درصد)

هواپیمایی زاگرس 0 تا 90 درصد

هواپیمایی سپهران 30 تا 96 درصد

هواپیمایی قشم ایر 30 تا 100 درصد

هواپیمایی وارش 0 تا 90 درصد

هواپیمایی ساها 60 تا 100 درصد

هواپیمایی کاسپین 30 تا 100 درصد

هواپیمایی تابان 20 تا 100 درصد

هواپیمایی کارون 30 تا 100 درصد

هواپیمایی معراج 30 تا 90 درصد

هواپیمایی ایران ایر 30 تا 60 درصد

هواپیمایی آسمان 30 تا 70 درصد

هواپیمایی فلای پرشیا 30 تا 85 درصد

شرایط کنسلی بلیط هواپیما چارتر

بلیط چارتر همان بلیطی است که شرکت های چارترکننده آن را از ایرلاین خریداری کرده و با قوانین و نرخ متفاوتی به مسافر می فروشند. یکی از مهم ترین خصوصیت این بلیط ها، شرایط سخت کنسلی شان است؛ به طوری که در صورت کنسلی بلیط هواپیما چارتر قبل از پرواز، جریمه بیشتری نسبت به بلیط های سیستمی پرداخت خواهید کرد. حتی در مواقعی هم چارترکننده امکان کنسلی به مسافر ارائه نمی دهد و درصورت عدم استفاده از پرواز، کل مبلغ بلیط سوخت خواهد شد.

شرایط کنسلی بلیط هواپیما خارجی

در پروازهای خارجی نیز با کنسل کردن بلیط از طرف مسافر، بازگشت وجه با کسر جریمه ایرلاین همراه خواهد بود. اگر پرواز کانکشن رزرو کرده باشید یعنی دارای نقطه توقف در یک یا چندین کشور متعدد باشد، کنسلی براساس سگمنت صورت می گیرد. منظور از سگمنت، هر مسیر پروازی است که طی آن شماره پرواز، ساعت بلند شدن پرواز، ساعت رسیدن به فرودگاه مقصد و … تغییر می کند. به عنوان مثال، پرواز تهران فرانکفورت هواپیمایی قطرایرویز که یک توقف در دوحه دارد، دارای ۲ سگمنت است (تهران دوحه – دوحه فرانکفورت) که در کنسلی بلیط، جریمه هر سگمنت بصورت جداگانه اعمال می شود.

کنسلی پروازهای ترانزیت خود ترانسفر

پرواز خود ترانسفر، پروازی است که شما خودتان بلیط هر مسیر پروازی را جداگانه رزرو می کنید. در مثال بالا که مسیر پروازی تهران فرانکفورت را عنوان کردیم، اگر بلیط تهران دوحه و دوحه به فرانکفورت را جداجدا خریداری کنید، پرواز خود ترانسفر می شود. درصورتیکه در حالت قبلی که توضیح دادیم، شما فقط پرواز تهران فرانکفورت را خریداری می کنید، ترانزیت، تحویل بار و … یک بار انجام می شود.

اگر پرواز خود ترانسفر باشد، شما باید بلیط تمام مسیرها را به صورت جداگانه کنسل کنید و هر بلیط نیز به صورت مجزا شامل جریمه کنسلی می شود. با اینکه در پروازهای کانشکن هم شرایط کنسلی همین گونه است اما در آن حالت، جریمه کنسلی کمتر می شود و از این لحاظ برای مسافر به صرفه تر خواهد بود. به همین دلیل است که اغلب به مسافر توصیه می شود پرواز خودترانسفر رزرو نکنند.

جدول درصد جریمه بلیط های خارجی

تمام عواملی که بر میزان جریمه پروازهای داخلی اثر می گذارند، در پروازهای بین الملل نیز وجود دارند. اما این نکته نیز وجود دارد که شرکت های هواپیمایی خارجی، کلاس های پروازی متنوعی مانند فرست کلاس، پریمیوم اکونومی و … دارند و هم چنین پروازها اکثر غیرمستقیم برگزار می شوند.

قوانین کنسلی بلیط هواپیما ترکیش

در صورت خرید بلیط هواپیما ترکیش، جریمه کنسلی براساس هر سگمت به صورت زیر محاسبه می شود:

هزینه کنسلی بلیط تا ساعت 12 دو روز قبل از پرواز هر سگمنت: 110 دلار

هزینه تغییر تاریخ بلیط تا ساعت 12 دو روز قبل از پرواز هر سگمنت : 55 دلار

ازساعت 12 دو روز قبل از پرواز به بعد، امکان کنسلی بلیط هواپیما ترکیش یا تغییر تاریخ پرواز وجود ندارد.

قوانین کنسلی بلیط هواپیما فلای دبی

هواپیمایی فلای دبی یک ایرلاین اماراتی است که از مبدا چندین فرودگاه در ایران از جمله اصفهان، شیراز، لار و مشهد پروازهای منظمی را برگزار می کند. قوانین کنسلی بلیط های آن نیز به صورت زیر است:

هزینه کنسلی تا 24 ساعت قبل از پرواز هر سگمنت: 105 دلار برای کلاس پروازی اکونومی و 155 دلار برای کلاس پروازی بیزینس

هزینه تغییر تاریخ تا 24 ساعت قبل از پرواز هر سگمنت: 35 دلار برای کلاس پروازی اکونومی و 65 دلار برای کلاس پروازی بیزینس

امکان کنسلی پروازهای دبی از مبدا تهران، شیراز، اصفهان و بندرعباس هواپیمایی دبی وجود ندارد.

از 24 ساعت قبل از پرواز به بعد، امکان کنسلی بلیط هواپیما فلای دبی وجود ندارد.

قوانین کنسلی بلیط هواپیما امارات

هواپیمایی امارات یا Emirates airline، بزرگ ترین ایرلاین خاورمیانه است که قوانین کنسلی آن با توجه به کلاس نرخی و مسیر پروازی متفاوت است. در جدول بلیط های سایت رسپینا، امکان مشاهده قوانین و جریمه استرداد هر بلیط وجود دارد.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما در صورت جاماندن از پرواز

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بلیط خود را روزها یا حتی ماه ها قبل از پرواز خریداری کرده و برای انجام سفر هوایی خود برنامه ریزی کرده اید؛ اما به علت مشکلات پیش بینی نشده، از پرواز جا مانده اید. بهتر است بدانید حتی در صورت جا ماندن از پرواز شما می توانید بلیط خود را کنسل نموده و بر طبق قوانین هر ایرلاین با کسر جریمه کنسلی، مبلغ پرداختی را دریافت کنید.

شرایط ناخواسته ای که مجبور به کنسلی بلیط هواپیما می شویم

در بعضی زمان ها با وجود این که شما قصد کنسلی بلیط را ندارید، اما بنا به ایجاد شرایطی مجبور به کنسلی بلیط خواهید شد. در هر صورت، استرداد وجه با کسر جریمه کنسلی همراه است که این شرایط عباراتند از:

1- ورود مشخصات اشتباه در زمان خرید بلیط

اگر زمان رزرو پرواز، مشخصات مسافر را اشتباه وارد کنید؛ بطوریکه مشخصات بلیط با مندرجات کارت شناسایی او مطابقت نداشته باشد دراینصورت بلیط باطل است و در فرودگاه، کارت پروازی صادر نمی شود. حتی اگر اطلاعات اشتباه شامل غلط املایی جزئی هم باشد، بلیط معتبر نخواهد بود. در این شرایط برای اینکه پرواز را از دست ندهید، باید ابتدا بلیط را کنسل کرده و سپس با مشخصات درست، آن را مجدد خریداری کنید.

*توصیه می کنیم در زمان رزرو بلیط، نسبت به ورود اطلاعات دقت و همه اطلاعات را دبل چک کنید.

2- دیر رسیدن به فرودگاه

معمولا در پروازهای داخلی 45 دقیقه و در پروازهای خارجی 1 ساعت قبل از پرواز، گیت چک این بسته می شود و اگر دیرتر از این زمان به فرودگاه برسید، نمی توانید کارت پرواز بگیرید. برای جلوگیری از این اتفاق حتما زمان خود را طوری تنظیم کنید که حداقل 1 ساعت قبل از پرواز داخل فرودگاه باشید. درغیراینصورت پرواز را از دست می دهید و ناچار به کنسلی بلیط هواپیما خواهید شد.

3- فراموش کردن کارت شناسایی در زمان مراجعه به فرودگاه

حتی اگر در موعد مناسب به فرودگاه برسید اما کارت شناسایی معتبر و عکس دار همراهتان نباشد، باز هم نمی توانید کارت پرواز بگیرید. قبل از رسیدن به فرودگاه از همراه داشتن مدارک شناسایی اطمینان حاصل کنید تا با مشکل و دردسری مواجه نشوید.

4- تغییر تاریخ پرواز

گاهی شما به دلایلی مجبور هستید پروازتان را به تاخیر بیندازید. در این حالت، جدول بلیط ها را چک می کنید و متوجه می شوید که پرواز مشابه دیگری از همان ایرلاین چند روز بعد موجود است. در اکثر پروازهای داخلی، تغییر تاریخ بلیط وجود ندارد و برای این کار باید بلیط را کنسل کرده و مجدد پرواز دلخواه خود را رزرو کنید. اما در ایرلاین های خارجی این کار در بعضی موارد انجام می شود. البته تغییر تاریخ با کارمزد یا جریمه همراه است که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفتر شرکت هواپیمایی تماس بگیرید.